Skip to main content

W czwartek 10 sierpnia w Sali Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Sycowie odbyło się otwarte spotkanie dla przedsiębiorców i mieszkańców, podczas którego władze miasta zaprezentowały szczegóły związane z przebudową centrum Sycowa. Rozmawiano także na temat wyzwań, jakie niesie za sobą inwestycja.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania mieszkańcom planów przyszłego wyglądu i organizacji centrum miasta. W wydarzeniu udział wzięli burmistrz Sycowa Dariusz Maniak, radni gminy, przedstawiciele biura projektowego, wykonawcy inwestycji, lokalni przedsiębiorcy oraz mieszkańcy miasta.

Naszym celem jest stworzenie przestrzeni miejskiej, która spełni potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Przebudowa centrum Sycowa to dla nas ogromne wyzwanie, ale również szansa na jeszcze szybszy rozwój całego miasta podkreślał burmistrz Sycowa Dariusz Maniak.

W trakcie spotkania zaprezentowano przyczyny przebudowy centrum, wizualizacje nowego rynku a także etapy prac i planowaną komunikację z mieszkańcami.

Decyzja o przebudowie centrum miasta została podjęta ze względu na bardzo zły stan techniczny sieci wodno-kanalizacyjnej, który niesie ze sobą zagrożenia dla jakości życia mieszkańców oraz dla infrastruktury miejskiej. Modernizacja jest nieunikniona, aby zapewnić bezpieczeństwo, komfort i zdrowie mieszkańcówwyjaśniał na spotkaniu burmistrz miasta.

Władze miasta planują, aby centrum miasta, było nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne i przyjazne mieszkańcom. Dlatego jednym z kluczowych kroków będzie wyprowadzenie tranzytu z centrum, co poprawi jakość powietrza oraz bezpieczeństwo na drogach.

Metamorfoza centrum miasta przyniesie blisko 3000 m2 przestrzeni zielonej, tworząc przyjemne miejsca do odpoczynku i spotkań zapowiada Dariusz Maniak.

Planowana przebudowa obejmuje również stworzenie nowych dróg, zatoczek autobusowych oraz rozbudowę chodników i ścieżek rowerowych, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z bardziej zrównoważonych środków transportu i promować zdrowszy styl życia. 

Podczas spotkania padły również propozycje i postulaty ze strony lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców.

Zgodnie z sugestiami i propozycjami mieszkańców uwzględniliśmy możliwość parkowania na ścieżce rowerowej na czas dostaw. Dodatkowo powstaną dedykowane miejsca dla dostawców. Pozostawimy również czynny przejazd z ul. Szkolnej na pl. Królowej Jadwigi w kierunku Wrocławia. Z kolei liczba miejsc parkingowych w okolicach centrum wzrośnie z 164 do 180. W przyszłości planujemy jeszcze budowę dodatkowego parkingu nieopodal komisariatu policjiinformuje burmistrz Sycowa.

Planowane rozpoczęcie pierwszych prac przewiduje się na przełomie trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku. Koszt przebudowy centrum miasta to 22 mln zł, które pochodzą z budżetu gminy i otrzymanego dofinansowania w ramach rządowego programu „Polski Ład”. Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie 2025 roku.